Tematyka

Tata małego Jasia mówi „Jasiu, pokaż jaki jesteś duży?”. Babcia Janka mówi: „on jest taki chorowity”. Mama Jana mówi swojej koleżance „Jan jest bardzo uzdolniony matematycznie”. Każda z tych osób, w mniej lub bardziej świadomy sposób wpływa na to, jak sam siebie spostrzega Jan. Wszystkie informacje, komentarze, które dostajemy na swój temat w różnych sytuacjach, zdobywane doświadczenia budują naszą tożsamość – wiedzę o sobie samym.

O budowaniu tożsamości osoby ze spektrum autyzmu od dziecka do dorosłości opowie rodzina Macieja Pawlusa wraz ze swoją mamą Beatą, tatą Grzegorzem oraz bratem Wojciechem.

Maciej jest studentem II roku fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dorosła osoba z zespołem Aspergera podzieli się z uczestnikami konferencji swoim doświadczeniem w oswajaniu spektrum, pokonywaniu trudności i odnoszeniu zwycięstw.

W swoim wystąpieniu w Warszawie na konferencji Fundacji SYNAPSIS, Peter Vermeulen – jeden z najbardziej uznanych autorytetów w dziedzinie ASD na świecie, poruszy niezwykle istotne z punktu widzenia nie tylko terapii, ale także codziennego życia zagadnienie kształtowania się tożsamości osób z zaburzeniami autystycznego spektrum.

Catherine Faherty jest doświadczoną i certyfikowaną konsultantką TEACCH® i członkinią zespołu Carol Grey, autorki metody Social Stories™. Od ponad dwudziestu lat wspiera osoby z zaburzeniami spektrum autyzmu oraz ich rodziny. Od wielu lat doradza rodzicom, nauczycielom, terapeutom jak wprowadzać dzieci, młodzież, dorosłe osoby z ASD w ich trudności spowodowane autyzmem, jak je wyjaśniać, tłumaczyć i jakiego języka przy tym używać. Prowadzone przez nią wykłady i seminaria zawsze obfitują w przykłady wzięte wprost z życia i jej bogatej praktyki. W sporej mierze oparte są o treści książek, których jest autorką.

Fundacja SYNAPSIS, ul. Ondraszka 3, 02-085 Warszawa, tel./fax: (+48 22) 825 87 42, e-mail: fundacja@synapsis.org.pl
KRS 0000045919, NIP 526-030-25-22, BNP Paribas Bank Polska SA 46 1600 1169 0003 0132 3566 4001